Czy dorosłe życie oznacza porzucenie pasji?

Życie dorosłego człowieka zazwyczaj związane jest z wieloma obowiązkami. Dbanie o dom, rodzinę, praca, czy inne zajęcia sprawiają, że nie zawsze mamy czas na to, co sprawia nam wiele radości. Czy możemy zaplanować swój dzień tak, aby mieć czas także na inne rzeczy, niż wyłącznie obowiązki?

Wielu z nas wchodząc w dorosłe życie zrezygnowało z większości rozrywek, swoich pasji czy spędzania czasu wolnego w bardziej aktywny sposób. Hobby zeszło na nieco dalszy plan, ustępując miejsca bardziej koniecznym sprawom, bez których nie jesteśmy w stanie żyć. Zarabianie pieniędzy to niewątpliwie jedna z najbardziej istotnych spraw, jakim oddajemy się w swoim dorosłym życiu. Ponadto, zajmujemy się domem, gotujemy, sprzątamy, robimy zakupy, a jeśli starczy czasu – spotykamy się z bliższą lub dalszą rodziną, bądź ze znajomymi. Jednak wciąż czegoś nam brakuje…

Porzucone pasje

Zanim spróbowaliśmy życia na własny rachunek wielu z nas miało swoje hobby, któremu zdarzało się nam oddawać niemal bez reszty. Jazda na rowerze, deskorolce czy rolkach, granie na instrumentach, taniec, ćwiczenia na siłowni, fitness, czy wiele innych. Niemal każdy z nas ma coś, za czym tęskni, a co przed laty sprawiało mu wiele radości. Jednak wraz z rozpoczęciem życia na własny rachunek, musieliśmy zrezygnować z nich, bo zabrakło nam czasu, siły, albo ochoty, by kontynuować rzeczy, które kiedyś lubiliśmy. Czy wszystko to musi zastąpić nam praca, która dodatkowo nie zawsze jest przyjemna?

Jak włączyć do codzienności przyjemne chwile?

Nie zawsze musimy ze wszystkiego rezygnować. Okazuje się, że przy odrobinie zaangażowania, dobrym zaplanowaniu swojego czasu, a także odpowiedniej mobilizacji możemy włączyć stare pasje w swoje życie, bądź znaleźć nowe, które również dadzą nam wiele przyjemności. Zdaniem psychologów, nie powinniśmy zupełnie rezygnować z tego, co jeszcze do niedawna pozwalało nam rozładować stres i przynosiło wiele radości. W ten sposób pozbawiamy się doskonałego sposobu na zachowanie zdrowia i równowagi psychicznej. Aby dorosłe życie nie było dla nas zbyt trudne, dawało nam równie dużo przyjemności co okres dorastania i wczesna dorosłość, powinniśmy nadal oddawać się swoim pasjom. Choć najczęściej praca zabiera nam większość dnia, to w rzeczywistości bez trudu powinniśmy odnaleźć czas na wszystko, co daje nam radość.

Jak znaleźć czas na hobby?

Być może jesteśmy w stanie po pracy znaleźć chwilę na to, by uprawiać hobby. Jeśli nie, spróbujmy znaleźć na to chwilę w wybrany dzień podczas weekendu. Jeśli potraktujemy swoje pasje jako coś ważnego, nie powinniśmy mieć trudu, aby znaleźć na nie czas. Jednak nie należy się zbyt szybko poddawać i rezygnować z przyjemności. Jeśli wypadnie nam coś bardzo ważnego, przez co nie możemy w danym dniu spędzić czasu na odrobinie rozrywki, to spróbujmy przełożyć to na kolejny dzień. Pamiętajmy, że nie samą pracą człowiek żyje, a rozrywka jest nam niezbędna, aby się zrelaksować, odstresować i zachować zdrowie psychiczne.

Leave a Comment