Jak kredyty wpływają na naszą gospodarkę i na nas samych?

Wciąż rosnące ceny produktów i usług sprawiają, że wielu z nas decyduje się na zaciągnięcie kredytu, aby dokonać zakupu nieruchomości, samochodu, dobrego komputera, czy innych dóbr. W Polsce wciąż przybywa kredytów gotówkowych, które zaciągamy w różnych celach. Niestety, zapowiadane są również podwyżki oprocentowania tych kredytów. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że nawet dla zaciągniętych już kredytów, miesięczne raty będą wyższe niż jeszcze do niedawna.

Jak sprawdzić wysokość raty kredytu?

Osoby, które chcą się dowiedzieć, jak wysoką ratę przyjdzie im płacić po wszystkich podwyżkach mogą skorzystać z takich narzędzi, jak choćby kalkulator kredytowy. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które w kilku krokach pozwoli nam poznać przybliżoną kwotę raty naszego kredytu po wszystkich podwyżkach. Na szczęście, podwyżki zapowiadane na najbliższy czas nie są zbyt wysokie, dzięki czemu kredyty gotówkowe, jak i hipoteczne nie będą dla nas dużo droższe. Jednak decydując się na zaciągnięcie kredytu musimy być świadomi tego, że tak samo jak wysokość raty może zmaleć, tak samo może być wyższa. Z uwagi na to powinniśmy zadbać o posiadane środki finansowe i być gotowi do spłaty rat nawet wtedy, gdy ich wysokość wzrośnie.

Przed podpisaniem umowy kredytowej zawsze możemy sprawdzić, jaka będzie wysokość raty. Kalkulator kredytowy może pomóc nam upewnić się, że nawet po podwyżkach stóp procentowych nadal będziemy w stanie spłacać swoje zadłużenie. Narzędzie to pozwoli na określenie, jak wysoka będzie rata kredytu w przypadku, kiedy stopy procentowe wzrosną o 0,5%, 1%, czy nawet 2% i więcej. Przeprowadzając taką symulację możemy w kilka chwil upewnić się, czy nawet po zmianie wysokości rat kredytu będziemy mogli bez większych trudności spłacać zaciągnięty dług.

Coraz więcej kredytów

Obecnie w naszym kraju przybywa nie tylko kredytów hipotecznych. Wielu z nas inwestuje zaciągając kredyty gotówkowe, aby wyjechać na wymarzone wakacje z rodziną, kupić dobry samochód, czy działkę. Wszystkie te inwestycje sprawiają, że zarówno my stajemy się bogatsi w przedmioty, nieruchomości czy wspomnienia przywożone z wakacji, ale również zyskuje na tym cała gospodarka. Z tego względu banki robią wszystko, aby umożliwić nam branie pożyczek, dzięki którym gospodarka będzie napędzana, sprzedaż wciąż będzie rosła, a podatki będą trafiać do budżetu państwa. Spłacając raty kredytów nie odczujemy aż tak silnie tego, że ponieśliśmy tak wysoki wydatek, jak ten z którym wiąże się zakup samochodu, nieruchomości czy urządzeń do naszego domu. Przedmioty te pozostaną z nami, a wykonany remont czy zmiana wyposażenia mieszkania pozostaną z nami nawet wtedy, kiedy wszystkie kredyty gotówkowe zostaną już spłacone.

Pożyczone dobra

Choć wszystko to kupujemy za pożyczone pieniądze, to przedmioty te nadal będą należeć do nas. Najczęściej w ciągu kilku czy kilkunastu rat spłacimy całe zadłużenie, a to, co kupiliśmy za nie będzie z nami na długie lata. Dodatkowo, dzięki niewielkim ratom znacznie łatwiej jest pozwolić sobie na zaciągnięcie takiej pożyczki i spłacanie jej, bez nadwyrężania domowego budżetu.

 

Leave a Comment