Jak oszczędzać energię na co dzień?

Wyjątkowo wysokie ceny prądu powodują, że wielu z nas musi zdecydować się na obniżenie kosztów, jakie ponosi za zużycie energii elektrycznej. Oszczędność energii jest także podyktowana względami ekologicznymi. Powinniśmy jak najczęściej podejmować działania, które pomogą nam zaoszczędzić prądu, zwłaszcza tego, który pochodzi z nieodnawialnych źródeł, które dodatkowo zanieczyszczają nasze środowisko.

Do źródeł energii, które nie są odnawialne zaliczamy przede wszystkim paliwa kopalne, gaz ziemny oraz ropę naftową. Są to zasoby, które wyczerpują się i nie odnawiają w krótkim czasie. Oznacza to, że za kilka lat może zabraknąć nam tych źródeł, a wówczas pozostaniemy bez dostępu do energii, jaką wytwarzamy z ich spalania.
Samo spalanie tych zasobów pozwala nam na produkowanie energii elektrycznej i ciepła, które wykorzystujemy na co dzień. Jednakże, właśnie to stanowi jednocześnie nasz ogromny problem. Okazuje się bowiem, że podczas spalania np. węgla czy ropy naftowej do atmosfery uwalniane są niezwykle szkodliwe związki chemiczne, które w krótkim czasie przyczyniają się do degradacji naszego środowiska naturalnego. Szkodliwe substancje dostają się do gleby i wody, osadzają się na wszystkim, co nas otacza. To sprawia, że do naszego organizmu poprzez wiele dróg dostają się szkodliwe substancje, które z kolei przyczyniają się do powstawania wielu groźnych dla nas chorób.

Doskonałym sposobem, aby zatrzymać ten proces jest stosowanie innych, ekologicznych źródeł energii. Owszem, oszczędzanie energii może przynieść korzyści, jednak nie na tak dużą skalę jak zastosowanie odnawialnych źródeł energii na całym świecie. W tym celu eksperci wynajdują nowe paliwa, które nie tylko nie skończą się lub są w stanie błyskawicznie się odnowić, ale również opracowują ich wykorzystanie na szeroką skalę. Do takich źródeł energii możemy zaliczyć przede wszystkim promieniowanie słoneczne, wiatr, wodę, biomasę oraz geotermię. Wszystkie te źródła są w stanie pomóc nam w wytwarzaniu czystej energii.

W jaki sposób wprowadzić w życie oszczędzanie energii?

Przede wszystkim, powinniśmy przeanalizować wszystko, co robimy. Wyłączajmy wszystkie urządzenia, których nie używamy, a wychodząc z pomieszczenia zadbajmy o to, by zgasić światło. Nie pozostawiajmy urządzeń w stanie czuwania, gdyż to również wiąże się z pobieraniem prądu. Bez potrzeby nie grzejmy w domu ciepłej wody, jeśli nie będziemy musieli z niej korzystać. Ubrania pierzmy w odpowiedniej temperaturze i starajmy się załadować maksymalną wagę do pralki, by nie zużywać prania niemalże na pusto. Podobnie ze zmywarką, jeżeli chcemy włączyć w niej mycie naczyń, poczekajmy aż nazbiera się do pełna. W ten sposób umyjemy czy wypierzemy znacznie więcej przy mniejszym zużyciu prądu elektrycznego, niż w przypadku, gdybyśmy puszczali cykl z niepełnym wsadem prania czy brudnych naczyń.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy zrobić, aby zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Zaś oszczędność energii może nam się bardzo opłacić.

 

Leave a Comment