- Magiczny świat klocków: zestawy Lego Harry Potter i Lego Marvel
- Darmowe narzędzia do audytu SEO: Klucz do skutecznej optymalizacji strony
- W jaki sposób SEO może przełożyć się na zyski finansowe Twojej firmy i ROI?
- Druk tekturowych opakowań – efektywność i estetyka
- Kleje w Elektronice: Jak Poprawić Trwałość i Wydajność Komponentów
Segmenty w rynku kapitałowym.
Inwestor często ma do czynienia z dużą liczbą instrumentów finansowych, dlatego ważne jest, aby dobrze zrozumieć ogólne rodzaje inwestycji, aby dokonać właściwych wyborów.
Analiza większych kategorii papierów wartościowych może być bardzo przydatna podczas inwestowania. Istnieją cztery rodzaje rynków inwestycyjnych, każdy o innym ryzyku i charakterze: rynek pieniężny, rynek obligacji, rynek własności i rynek instrumentów pochodnych. Przeanalizujemy ich ogólną charakterystykę, uszeregowaną od najmniejszego do najwyższego ryzyka. Rynek kapitałowy segmenty:
Rynek pieniężny
Rynek pieniężny definiuje się jako ekwiwalent pieniężny. Gromadzi papiery wartościowe emitowane przez rządy, banki lub firmy, które chcą zaciągnąć pożyczkę na bardzo krótki okres. W tej kategorii możemy znaleźć takie aktywa jak bony skarbowe, certyfikaty depozytowe z banków czy papiery komercyjne od korporacji. Są to płynne inwestycje, które można spieniężyć w dowolnym momencie, podobnie jak konto czekowe. Poziom ryzyka jest bardzo niski, podobnie jak jego zwrot, przy stopie prawie niższej niż inflacja po opodatkowaniu.
Rynek obligacji
Rynek obligacji to rynek, na którym papiery dłużne emitowane są przez rządy i firmy. Posiadając obligację, inwestor pożycza emitentowi pieniądze po stałym lub zmiennym oprocentowaniu. Kupon dołączony do obligacji dyktuje oprocentowanie i okresowe płatności dokonywane do końca okresu, dając obligatariuszowi stały dochód. Obligacja jest w pełni spłacana w terminie zapadalności.
Ryzyko i zwrot mogą się różnić, ale pozostają ograniczone, ponieważ dotyczą tylko długu, a nie akcji lub akcji. Przychody ograniczają się głównie do jego stopy procentowej, więc jest mniej spekulacji. Z kolei ryzyko związane jest głównie z kredytem emitenta; spółka może być w dobrej lub złej sytuacji finansowej, a gdy emitentem jest rząd, wyznacznikiem jest stabilność polityczna i finansowa państwa. Im wyższe ryzyko kredytowe, tym wyższa stopa, ale gdy mamy do czynienia z krajem uprzemysłowionym, który nie stwarza ryzyka niewypłacalności, ryzyko leży głównie w stopie procentowej.
Rynek własności
Rynek własności obejmuje transakcje aktywami majątkowymi. Istnieją dwa rodzaje inwestycji; materialne i niematerialne, zwane też inwestycjami realnymi i finansowymi. W skład nieruchomości inwestycyjnych wchodzą nieruchomości takie jak grunty, budynki, dom i inne nieruchomości. Inwestycje finansowe obejmują kapitałowe papiery wartościowe, takie jak akcje spółki.
Kupując udział, jesteś właścicielem części aktywów firmy i części jej zobowiązań; w związku z tym udział reprezentuje proporcjonalnie różnicę między aktywami a długami, która jest wartością kapitału własnego przedsiębiorstwa. Kupno wszystkich akcji to kupno spółki po jej rynkowej wartości aktywów netto.
Transakcje mogą być dokonywane na gruncie publicznym, jak na giełdzie, lub prywatnie, jeśli nie są notowane na giełdzie. Akcje mogą być wspólne lub preferowane. W razie potrzeby daje ona dywidendy i/lub ważniejsze prawa głosu.
Ryzyko i zwrot z inwestycji w akcje opierają się głównie na wynikach firmy. Jego wartość jest bezpośrednio związana z rentownością biznesu, co w naturalny sposób podnosi ryzyko z rynku długu. Firma, która osiąga dobre zyski, zwiększy wartość aktywów netto, a firma o słabych wynikach przyniesie odwrotny skutek. W związku z tym wahania cen są bardzo częste i mogą być znacznie większe, ponieważ nie ograniczają się do kuponu, a na zyski i straty wpływa większa liczba czynników.
Inwestycje w nieruchomości mają inną dynamikę, ale logika pozostaje taka sama. Jeśli na przykład kupisz nieruchomość dochodową, ta będzie generować dochód z wynajmu, ale także koszty. Z tego powodu, tak jak firma, bardzo ważne jest, aby znać rzeczywistą wartość nieruchomości i mieć ją pod ręką podczas negocjacji ceny zakupu. Niektórzy inwestorzy na rynku nieruchomości chcą zarabiać wyłącznie na docenieniu nieruchomości, inni na przerzucaniu, a jeszcze inni na dochodach z wynajmu, jakie może ona generować. Można przypuszczać, że inwestycje w nieruchomości są bardziej stabilnym i mniej ryzykownym rynkiem niż inwestycje finansowe, jednak kryzys z 2008 roku pokazuje, że rynek nieruchomości nie jest odporny na straty.
Rynek pochodny
Instrumenty pochodne to instrumenty finansowe, które chronią przyszłą transakcję między dwiema stronami przed wahaniami. Są bezpośrednio powiązane z podmiotami bazowymi, od których wywodzi się ich wartość. Same w sobie nie mają żadnej wartości, a ich głównym celem jest przeniesienie ryzyka związanego z wahaniami kursów na inną stronę.
Na przykład opcje (ważna kategoria instrumentów pochodnych) dają prawo, ale nie obowiązek, do sprzedaży lub zakupu akcji po ustalonej cenie przed określoną datą. Jednak po upływie opóźnienia opcja ma wartość zerową w przeciwieństwie do innych papierów wartościowych, takich jak obligacje i akcje, które zawsze zachowują określoną wartość, chyba że dojdzie do bankructwa.
Instrumenty pochodne to rynki o największym ryzyku, w które możemy inwestować; teoretycznie, w zależności od Twojej pozycji, straty mogą być nieskończone!
Wiedząc, w którą kategorię inwestować
Patrząc na wielkie rynki, możemy zrozumieć każdą kategorię ze względu na ich naturę; gotówka, dług, własność i instrumenty pochodne, co od razu informuje nas o ich poziomie ryzyka i potencjalnym zysku.
Wszystkie instrumenty finansowe można podzielić na kategorie. Fundusze inwestycyjne, takie jak fundusze inwestycyjne, będą dysponować pulą papierów wartościowych ze wszystkich kategorii w celu optymalizacji ich zwrotu. Profesjonaliści zainwestują dla Ciebie, odzwierciedlając poziom ryzyka, które jesteś w stanie ponieść, proporcjonalnie mieszając różne rynki. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli w większości przypadków Twoimi inwestycjami zarządzają profesjonaliści, zawsze ważne jest, aby zrozumieć podstawy i uzyskać ogólny obraz swojego portfela.