Zmiany na rynku pracy w Polsce

Bezrobocie w naszym kraju znacząco spadło w ostatnich latach. Praca stała się dostępna dla większości osób, które chcą się podjąć zatrudnienia. Bez trudu można znaleźć posadę zarówno w przypadku, kiedy posiada się specjalistyczne bądź wyższe wykształcenie, jak i posiadając niewielkie kompetencje.

Rynek pracy w ostatnich latach bardzo się zmienił. Jeszcze do niedawna na jedno miejsce pracy przypadało kilku, a nawet kilkunastu chętnych. Obecnie pracodawcy muszą się znacząco natrudzić, aby znaleźć osoby chętne do pracy. Nie do końca jest to kwestią nasycenia się rynku, bądź tego, że więcej osób korzysta ze świadczeń zus. Istotniejsze jest tutaj, że dość duża liczba osób wyjechała do pracy za granicę, a w samej Polsce rynek intensywnie rozwija się i powstaje wiele nowych miejsc pracy.

O tym, jak dobrze miewa się nasza gospodarka świadczyć mogą również podatki, jakie odprowadzane są do Urzędu Skarbowego. Stajemy się coraz bogatszym państwem, a nasze przychody rosną. Niestety, podobnie jak ceny produktów, usług, czy mediów, z których korzystamy na co dzień w swoich domach, jak choćby woda, prąd czy gaz. Rosnące ceny towarów i usług sprawiają, że pracownicy również chcą więcej zarabiać, aby wciąż było ich stać na zakup wszystkiego, co jest im niezbędne do prowadzenia godnego życia. W przypadku, kiedy pracodawca nie chce zadbać o swoich pracowników i nie podnosi im wynagrodzenia za pracę musi liczyć się z tym, że ktoś inny chętnie zapłaci takiej osobie więcej, jeśli tylko pracownik zdecyduje się na podjęcie pracy w tym drugim zakładzie.

Praca przestała być już dobrem luksusowym. Przez to coraz częściej pracodawcy muszą się starać, aby utrzymać pracownika przy sobie niż pracownik musi starać się, aby zatrzymać posadę. Przez to, że obecnie znacznie bardziej opłaca się pracować i nie ma konieczności korzystania ze świadczeń zapewnianych przez zus, coraz większa liczba osób chętnie podejmuje się pracy i cieszy większymi zarobkami niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko to bez wątpienia wpływa na większe zadowolenie z pracy i zdecydowanie mniej zmartwień o to, czy uda się zachować posadę, czy będą pieniądze na rachunki i jedzenie, bądź zadbanie o siebie i bliskich.

Lepsza sytuacja związana z zatrudnieniem w naszym kraju to także znaczna poprawa gospodarki naszego kraju. Praca “na czarno” przestała być aż tak dużym problemem, a pracownicy nie muszą już zgadzać się, by pracować bez zatrudnienia. Jeśli pracodawca nie chce podpisać umowy z pracownikiem i odprowadzać za niego składki do zus czy płacić podatki, pracownik może udać się do innego pracodawcy, który obowiązki te wypełnia. Przez to znacząco zmalała liczba osób, które muszą zdecydować się na pracę bez umowy. Więcej miejsc pracy to większe możliwości dla pracowników i większe obowiązki dla nieuczciwych pracodawców, którzy już nie mogą sobie pozwolić na zaniedbywanie interesów pracowników, dbając wyłącznie o swoje dobro. Pracownik stał się bardzo ważny.

 

Leave a Comment